3 Ağustos 2011 Çarşamba

Fragman: Sherlock Holmes : Bir İngiliz Polisiyesi ''A Game of Shadows'' ve Guy Ritchie

Polisiye denilince neredeyse akla ilk gelen isim Sherlock Holmes'tur. İngiliz edebiyatının önemli eserlerinden biri olan Sherlock Holmes'un ikinci filmi A Game of Shadows'ta Guy Ritchie yeniden yönetmen koltuğuna oturuyor.

Ünlü İngiliz yönetmen(Snatch ve Lock Stock and Two Smoking Barrels) gibi iki efsaneye imza attıktan sonra uzunca bir süre sessizliğe bürünmüş yaklaşık beş sene boyunca neredeyse hiç film yapmamıştı.Madonna ile olan evliliğinden kaynaklandığını düşündüğümüz bu durum (Swept Away'den sonra bu kanıtlandı) ayrılığın ardından ünlü yönetmenin eski formuna kavuştuğunu gösterdi.İlk olarak Rocknrolla ile bunu ispatlayan Ritchie bu filmin ardından çektiği Sherlock Holmes filmiyle hayran kitlesini daha geniş bir tabana yaydı.


 Her ne kadar İngiltere'nin en önemli yönetmenlerinden biri tarafından çekilmiş olsa da filmin Hollywood vari özellikler taşıması nedeniyle gerçek Sherlock Holmes hayranlarını üzmüştü.

Iron Man filmiyle ilerleyen yaşına rağmen büyük bir şöhret yakalayan Robert Downey Jr.(zaten iyi bir oyuncu ama durum onu gerektirdi.) serinin ilk filmiyle beraber Iron Man'in getirdiği popülerlik ve Guy Ritchie'nin sağladığı ustalıkla(Jude Law'ı da unutmamak gerek.) hem popüleritesini arttırdı hem de iyi bir iş daha tutturmuş oldu.

Her iki isim içinde iyi bir iş ve güzel sonuç veren filmin ilkinde Sherlock ortağı Doktor Watson ile beraber insanları olmayan bir sihre inandıran Lord Blackwood'un(Mark Strong) peşine düşmüşlerdi. Şehirde büyük bir kaos yaratarak dünyanın hakimi olmaya çalışan Blackwood'u kendi ipiyle kuyuya düşüren Sherlock, kadim dostu Watson'la beraber bu sefer sevgili hırsızı Irene'nin patronu Profesör Moriarty'nin peşine düşüyor.

Serinin son filmi yoksa yeni hikayelerle devam mı edicek bilmiyoruz ama yeni Sherlock filmlerinin geleceği güpegündüz ortada. Umarız bir son olmaz diyor ve size Downey Jr'ın ellerinden fragmanla baş başa bırakıyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder